piątek, 20 stycznia 2012

I just like to feel better dressed than other people.


ADVANCED STYLE (2011) by Ari Cohen, Lina Plioplyte


Jeżeli istnieje w modzie coś, czego nie spróbowaliście, bo baliście się spróbować - bez obawy, jeśli nie teraz, to za jakiś czas. Kiedy w głowie się już ułożyło, prawdziwą miłość do życia poczuło się w całym ciele i kiedy trendy zmieniły się w styl to znak, że najlepsze dopiero przed nami. Dają nam tego świadectwo bohaterki z filmu Liny Plioplyte i Ariego Cohena - "Advanced Style". Ilona Royce Smithkin oznajmia, że ostatnio ma apatyt na kolor, stuletnia Rose zgadza się z tezą, że styl jest wrodzony, a Anne Marie Bullen, bez owijania w bawełnę, stwierdza, że po prostu lubi czuć się lepiej ubraną niż inni ludzie. 

To właśnie te wspaniałe nowojorczanki pokazują nam,
że świat mody nie kończy się na piętnastoletnich modelkach i ich rówieśniczych szafiarkach. Wypowiedzi, które wydawałyby się truizmami to w rzeczywistości ujęte w proste zdania skomplikowane mechanizmy funkcjonowania mody, np. to, że każdy wzoruje sie na kimś,
a jednocześnie chce zachować swoją indywidualność (paradoks Georga Simmela). Jednak esencją filmu nie są te żelazne, naukowe prawidła, lecz witalność bohaterek i odbrązowienie przez nie mody. 

Cztery minuty zdecydowanie nie zaspokajają. Aby poznać bliżej Tziporah Salamon (córkę węgierskich żydów ocalałych z Holocaustu, projektantkę rowerów i kapeluszy), Jacquie Murdock (legendę teatru tańca i wielbicielkę Versace) lub sławetną Iris Apfel (historyczkę sztuki, filantropkę i dekoratorkę wnętrz Białego Domu) należy udać się na stronę advancedstyle.blogspot.com
f.
fot. Advanced Style

1 komentarz:

  1. To one powinny dostawac nagrody za najlepiej ubrane, bo nie tylko wyróżniają sie, ale i utrzymują to, ze bez względu na wiek można bawic się modą!

    OdpowiedzUsuń